Dlaczego warto zainwestować w trenera personalnego? Omówienie korzyści

Dlaczego warto zainwestować w trenera personalnego? Omówienie korzyści

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie aktywności fizycznej. To pozytywny trend promujący zdrowie. Klienci potrzebują specjalistów w dziedzinie treningu siłowego, funkcjonalnego, czy aktywności prozdrowotnych. I tu naprzeciw wychodzą trenerzy personalni, którzy dopasują zajęcia do indywidualnych potrzeb.

Trening skrojony na wymiar to jedna z najważniejszych korzyści. Dobry trener personalny bierze pod uwagę kondycję i potrzeby, z jakimi przychodzi klient. Rozpisuje plan, monitoruje postępy i na bieżąco ocenia, czy progres idzie w dobrą stronę. Profesjonalny trener może zauważyć niepokojące symptomy i zasugerować wybranie się do specjalisty; fizjoterapeuty, ortopedy itd. Będzie współpracował tak, żeby wspomóc regenerację, czy powrót do formy. Z trenerem możemy liczyć na dopasowanie ćwiczeń i formy treningu do aktualnych potrzeb w razie jakiejkolwiek niedyspozycji. Trening z trenerem jest czymś więcej, niż narzędziem do zrzucenia paru „zbędnych” kilogramów. To inwestycja w zdrowie i przyszłość.

Czy współpraca z trenerem gwarantuje lepsze wyniki? Zdecydowanie tak! Dobrzy trenerzy personalni mają wiedzę i narzędzia do ułatwienia osiągnięcia wyznaczonego celu. Jeżeli w trakcie współpracy wyjdą jakieś problemy zdrowotne, proces może się opóźnić. To nie znaczy jednak, że nie osiągnie się celu. Jeżeli pojawią się przeszkody, to zadaniem trenera jest dostosowanie aktywności do aktualnych możliwości i trzymanie progresu na zadowalającym poziomie. Lepsze wyniki w krótszym czasie są możliwe dzięki temu, że trener od samego początku poprawia technikę i dostosowuje ciężar do aktualnych możliwości. Widzi też, czy dane ćwiczenie należy utrudnić. Dzięki temu klient nie musi zaprzątać sobie głowy szczegółami dotyczącymi procesu treningowego.

Motywacja i wsparcie to coś, co każdy trener personalny ma do zaoferowania. Samo spędzanie czasu z osobami, które na co dzień chcą się ruszać i cenią sobie różne formy aktywności, jest świetną motywacją. Trener jest wizytówką pewnego lifestyle’u. Profesjonalny trener będzie w stanie doradzić, jakie wprowadzić zmiany, żeby były nie tylko realne, lecz także by nie wzbudzały niepotrzebnej presji. Ponadto, klient, wykupując pakiet, niejako deklaruje się, że będzie uczęszczał na zajęcia w określonym wymiarze godzin. Jest to motywujące ze względu na inwestycję pieniężną. Rolą trenera jest pokazanie, jaka jest wartość tej inwestycji. Do życia klienta wprowadzona zostaje też pewna stałość i regularność. Z czasem aktywność jest oczywistym punktem dnia. W gorszych momentach trener wspiera dobrym słowem.

Kwestie techniczne i dbałość o poprawne wykonywanie ćwiczeń to jedna z najważniejszych rzeczy, które oferuje trener personalny. Trener ma wiedzę i doświadczenie, aby ocenić, jaka technika jest odpowiednia dla konkretnej osoby. Zna szczegółowe aspekty danego ćwiczenia. Jest to na tyle ważne, że dla niektórych osób wykonywanie konkretnego ćwiczenia w standardowej technice może być szkodliwe. Dlatego trener może zoptymalizować naukę i zapobiec ewentualnym urazom, kontuzjom, itd. Doświadczony trener z rozszerzoną wiedzą o aspekty fizjoterapeutyczne może nawet pomóc w niewielkich wadach postawy, czy kompensacjach. Zróżnicowane treningi pozwalają na rozwój różnych zdolności motorycznych, zapobiegają stagnacji i nudzie. Nawet jeśli celem klienta jest tylko utrata wagi, to oprócz tego będzie stawał się też sprawniejszy. Odbieganie od sztampowych treningów przyniesie korzyści motywacyjne dzięki przełamaniu monotonii treningu siłowego.

Trening na siłowni i ogólnie trening siłowy są najbezpieczniejszą formą aktywności. Oczywiście kontuzje zdarzają się, ale najczęściej są to przeciążenia lub napięcia spowodowane kompensacjami z „życia codziennego”. Trening siłowy na poziomie amatorskim jest niemal całkowicie pozbawiony ryzyka poważniejszych kontuzji. Dodatkowo trener stoi na straży, aby nic się nie stało oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. Czasem u kursanta pojawia się strach lub niepewność i rolą trenera jest empatyczne podejście, a także ocena możliwości danej osoby. Aktywność rekreacyjna ma na celu poprawienie ogólnego dobrostanu. Treningi bardziej zaawansowane, które mają prowadzić do konkretnych wyników i zawodów, zawsze są obarczone większym ryzykiem, ponieważ pojawiają się przeciążenia. Oczywiście trener powinien znaleźć odpowiedni środek do celu; zbalansowany trening i regeneracja. W bardziej wyczynowym środowisku jest jednak za dużo zmiennych, aby zagwarantować bezkontuzyjność.

Współpraca z trenerem ma też wymiar edukacyjny. Jako klient możesz otrzymać odpowiedzi z pierwszej ręki na nurtujące pytania treningowe lub dietetyczne. Dobry trener podzieli się wskazówkami ułatwiającymi wprowadzenie zmian w stylu życia. Edukacja w zakresie aktywności fizycznej przeniesie się na poprawienie ogólnego dobrobytu. Będzie to inwestycja w profilaktykę zdrowia i przyniesie korzyści na lata.

Inwestycja w trenera personalnego to decyzja, która może przynieść wiele korzyści. Indywidualne podejście do treningu, lepsze wyniki, wsparcie i motywacja, poprawna technika, zróżnicowanie treningów, bezpieczeństwo oraz edukacja to tylko niektóre z nich. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu swoich celów treningowych w sposób skuteczny i bezpieczny, rozważ współpracę z profesjonalnym trenerem personalnym. Twoje zdrowie i samopoczucie są tego warte!

Kliknij i oceń
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.