Zalety treningu z trenerem personalnym – osobiste doświadczenia i sukcesy

Zalety treningu z trenerem personalnym – osobiste doświadczenia i sukcesy

Trening z trenerem personalnym to inwestycja w zdrowie i kondycję, która przynosi liczne korzyści. W dzisiejszym pośpiechu i pełnym wyzwań świecie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalisty, który pomoże osiągnąć Twoje cele treningowe. Trener dzięki swojej wiedzy oszczędza czas podopiecznego, ponieważ dawkuje wiedzę i zadania dopasowane do aktualnych możliwości i zasobów osoby trenującej.

1.Dostosowany program treningowy

Trener personalny współpracuje z podopiecznym, aby stworzyć program treningowy dostosowany do jego indywidualnych potrzeb, celów, umiejętności oraz ograniczeń. Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich – trening personalny to skrojony na wymiar plan, który maksymalizuje efektywność i minimalizuje ryzyko kontuzji.

Mam pełen wachlarz osób z różnymi potrzebami. Na przykład pomogłam kilku osobom z bólem kolan (różne przyczyny; od osłabienia po problemy zdrowotne). Dzięki indywidualnemu podejściu i regularnym treningom mogłam realnie pomóc i zmienić – w niektórych przypadkach – życie.

Ogromną zaletą regularnego treningu 1:1 jest przede wszystkim kontrola. Na bieżąco dostosowuję trening; progresuję i regresuję z daną osobą. Niejednokrotnie dzięki szybkiemu reagowaniu mogłam pomóc automasażem lub technikami na tkankach miękkich, lub w porę wysłać na konsultację do fizjoterapeuty.

Kontrola procesu jest zdecydowanie największym z plusów współpracy z trenerem. Trener również pilnuje, aby podopieczny wykonywał ćwiczenia z odpowiednią uwagą. Niestety zdarza się, że osoby, które nie interesują się treningiem, nie rozumieją, jak ważne jest wykonywanie ćwiczeń z należytą starannością. Ćwiczenia wykonywane byle jak lub bez odpowiedniej uważności mogą skończyć się kontuzją w najgorszym przypadku, a w najlepszym nie przyniosą oczekiwanych efektów.

To właśnie na trenerze spoczywa odpowiedzialność za edukację i przekazanie, jak ważne jest poprawne wykonywanie ćwiczeń oraz jak wartościowy może być ruch – nie tylko na siłowni.

 

2. Motywacja i wsparcie

Trener personalny nie tylko ułatwia wykonywanie poprawnych ćwiczeń, lecz także dostarcza motywacji i wsparcia. Wspólna praca z trenerem sprawia, że trening staje się bardziej przyjemny, a osiągane postępy są bardziej zauważalne. To dodatkowa dawka motywacji, która pomaga utrzymać regularność i zaangażowanie. Do trenera zawsze możesz zwrócić się z pytaniem lub wąpliwościami.

3.Poprawa techniki i bezpieczeństwa

Dzięki doświadczeniu trenera personalnego masz pewność, że wykonujesz ćwiczenia prawidłowo. Poprawna technika jest kluczowa nie tylko dla efektywności treningu, lecz także dla uniknięcia kontuzji. Trener będzie monitorował Twoje ruchy i korygował ewentualne błędy, co zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo treningu.

Dostosowuję technikę do potrzeb danej osoby. Czasami zdarza się, że technika będzie odbiegać od standardowej, ponieważ każda osoba jest inna i może zmagać się z różnymi dysfunkcjami. Dopasowanie dobrej techniki będzie zależne do budowy anatomicznej, na przykład mam osobę, której anatomiczne warunki predysponują  do martwego ciągu sumo, a nie klasycznego. Jest to o tyle istotne, że w procesie treningu dana osoba może się zniechęcić, jeśli jej coś nie wychodzi – nie potrafi się ustawić, jest jej niewygodnie, czuje się słaba pomimo dbałości o technikę i rozwoju siły. Rozwiązaniem jest dostosowanie danej techniki. Według mnie nie można się zamykać w ramach. Trening ma być dla podopiecznego a nie na odwrót.

Bezpieczeństwo: trening na siłowni jest jedną z najbezpieczniejszych form aktywności. To na siłowni odbywają się często ćwiczenia rehabilitacyjne, czy prewencyjne. Osobiście niejednokrotnie miałam sytuacje, że ktoś się kontuzjował między treningami (skręcona kostka, ból pleców po długim spacerze, przeciążenie barku podczas noszenia ciężkich rzeczy z powodu przeprowadzki itd.). Jeżeli sytuacja nie była poważna, tzn. osoba była sprawna, po wizycie u fizjoterapeuty lub lekarza, to zawsze zachęcam do przyjścia na trening. Trening mogę dostosować tak, żeby nie zaszkodził. Niejednokrotnie udało się w czasie godziny pomóc poprzez terapię ruchem.

W mojej pracy skupiam się na tym, żeby pokazać swoim podopiecznym, że ruchem można sobie pomóc. Ćwiczenia nie są tylko środkiem do pięknej sylwetki. To sposób na zachowanie zdrowia i wspomagania go. Człowiek jest stworzony do ruchu i uważam, że powinniśmy go pielęgnować na różne sposoby.

 

4. Zmiana rutyny i urozmaicenie treningu

Trenerzy personalni są kreatywni i potrafią wprowadzić różnorodność do planu treningowego. To nie tylko utrzymuje zainteresowanie, lecz także stymuluje różne grupy mięśniowe, przyspieszając proces budowy siły i kondycji.

Uważam, że najlepiej rozwija się ciało, które jest poddawane różnym bodźcom. Siła jest matką każdej zdolności motorycznej, natomiast nie powinniśmy się zamykać tylko w jej obrębie. Ciało powinno być gibkie, szybkie, silne i ogólnie sprawne dla zachowania zdrowia i budowy ładnej estetycznej sylwetki (oczywiście wszystko zależy od celu jaki mamy i tego jak rozumiemy ładną estetyczną sylwetkę).

Cieszę się z tego, że osoby trenujące mogą dźwigać i trenować bezpiecznie. Dzięki procesowi treningowemu przestają czuć ból, który towarzyszył im przez lata. W parze z poprawą sprawności idzie zmiana w wyglądzie sylwetki. Znajdują radość w aktywności fizycznej i niejednokrotnie mówią, że brakuje im treningu, kiedy mają jakąś przerwę. Cieszę się gdy mogę uczestniczyć w pokonywaniu barier i odkrywaniu tego, jacy są silni i sprawni. Wszystkie te rzeczy powodują, że chcę się rozwijać, aby jeszcze lepiej pomagać.

 

Kliknij i oceń
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.