Czy trening personalny jest dobry dla kobiet w ciąży?

Czy trening personalny jest dobry dla kobiet w ciąży?

Czy trening personalny jest dobry dla kobiet w ciąży? Okres ciąży i okołoporodowy jest pełen zmian i nowych doświadczeń. Ciało kobiety podczas 9 miesięcy ciąży musi przygotować się do być może największego wysiłku w całym życiu. Zmiany obejmują fizyczność, psychikę oraz fizjologię. Każdy organizm w inny sposób reaguje na ten wyjątkowy czas.

Czy trening personalny jest dobry dla kobiet w ciąży?

Zatem czy trening personalny jest dobrym pomysłem na okres ciąży?

Oczywiście, że tak! Należy jednak spełnić najpierw kilka warunków. Po pierwsze, niezbędna jest opinia lekarza prowadzącego na temat wskazań i ewentualnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Ruch zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, ale w przypadku zagrożonej ciąży należy podchodzić do niego z wielką ostrożnością. W końcu chodzi o dobro dziecka i matki. Po drugie, wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Ona może ocenić, w jakim stanie są mięśnie dna miednicy – czy są nadmiernie napięte, osłabione itd. Oceni ogólny stan. Jest to niezbędne zwłaszcza, jeżeli przed ciążą nie było żadnej aktywności. Również u kobiet wysportowanych będzie to świetne rozwiązanie ze względu na ewentualne napięcia w obrębie miednicy mniejszej i mięśni brzucha. Po trzecie, kobieta w ciąży musi mieć chęć i czuć się dobrze. Ciało zmienia się i odczucia mogą być bardzo różne. Mogą się pojawić bardziej uciążliwe dolegliwości. Aktywność fizyczna może pomóc w łagodzeniu niektórych objawów, ale nie jest to zawsze remedium. Dlatego ważna jest obserwacja i komunikacja w razie gorszego samopoczucia. Aktywność (z trenerem lub bez) czasie ciąży ma być przede wszystkim dla kobiety i to ona ma się czuć dobrze.
Jeżeli powyższe elementy zostały spełnione, to wówczas trening personalny w okresie ciąży będzie świetną inwestycją w zdrowie i sprawność!

W jaki sposób trening personalny jest dobry dla kobiet w ciąży? Co konkretnie mogą one zyskać?

 • zminimalizowanie niektórych nieprzyjemnych dolegliwości;
 • wzmacnia mięśnie grzbietu, które w tym okresie są ekstremalnie eksploatowane;
 • przygotowuje ciało do wysiłku porodowego – trening oddechowy, czucie ciała, świadomość napinania i rozluźniania ciała;
 • minimalizuje bóle kręgosłupa i stawów;
 • pozwala zachować sprawność nawet w ostatnim miesiącu ciąży, kiedy brzuszek może wadzić;
 • pomaga w czynnościach krążeniowo-oddechowych, dzięki temu ciśnienie ciężarnej może być w większej kontroli;
 • dzięki poprawie ukrwienia łożysko będzie lepiej odżywione;
 • według badań ruch matki dobrze wpływa na dziecko znajdujące się w brzuchu;
 • szybszy i łatwiejszy powrót do sprawności po porodzie;
 • aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie psychiczne kobiety w ciąży;
 • ćwiczenia w ciąży mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy ciążowej.

Trening personalny u kobiet w ciąży będzie dobrym rozwiązaniem z uwagi na indywidualne podejście i kontrolę całego procesu. Trening może być idealnie dopasowany do danego momentu. Ćwiczenia w okresie ciąży nie mają na celu redukcji tkanki tłuszczowej – natomiast dzięki aktywności można mieć kontrolę nad prawidłowym przyrostem masy ciała. Również nie jest to okres, którym będziemy się decydować na intensywne sesje i przekraczanie granic. Absolutnie nie! Trening w okresie ciąży oraz po ciąży to przygotowanie a potem wzmacnianie ciała. Chodzi tu o wsparcie organizmu, a nie dodatkowe eksploatowanie.

Aktywności które na treningu mogą się pojawić to:

 • trening siłowy z ciężarem zewnętrznym i masą własnego ciała;
 • elementy pilatesu;
 • trening oddechowy;
 • relaks mięśni dna miednicy;
 • spacery na bieżni, opcjonalnie bieganie jeżeli przed ciążą była to regularna aktywność i nie ma przeciwwskazań;
 • nauka automasażu sprzętami – piłka, roller.

Ciąża to niezwykły czas, w którym warto dbać o regularną aktywność fizyczną. Trener personalny może być świetnym wsparciem dla kobiety w ciąży. Zatroszczy się o technikę wykonywania ćwiczeń i na bieżąco będzie poprawiać sylwetkę tak, aby nie pojawiały się dolegliwości bólowe.

Jesteś z Wrocławia lub okolic i szukasz trenera personalnego, który poprowadzi Twoje treningi w okresie ciąży? Skontaktuj się z nami. Nasza wyszkolona kadra trenerska zadba o plan treningowy dopasowany do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub w wiadomości prywatnej na naszych portalach społecznościowych. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

Autor: Karolina Janelt

Kliknij i oceń
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.