Motywacja do treningu – różne podejścia trenerów  personalnych

Motywacja do treningu – różne podejścia trenerów  personalnych

W jaki sposób nasza motywacja do treningu wzmacnia się podczas współpracy z trenerem personalnym? Bardzo łatwo można by wyjść z założenia, że praca trenera personalnego polega tylko i wyłącznie na tłumaczeniu wykonywania danych ćwiczeń, stosowaniu odpowiednich metod progresji w ćwiczeniach czy na układaniu planów treningowych, jednak nic bardziej mylnego. Praca z klientem na tle psychologicznym to nieodłączny element naszej pracy. Zdarzają się przypadki, gdzie sfera mentalna jest z danym klientem dużo trudniejszym obszarem niż faktyczne przekazywanie wiedzy na temat wykonywania ćwiczeń. Właśnie dlatego tak ważne są umiejętności interpersonalne danego trenera oraz sposób, w jaki buduje relacje z poszczególnymi klientami. Osobiście uważam, że dobry trener to taki, który potrafi, niczym kameleon, dostosować się do otoczenia, w którym się znajduje i potrafi pomóc różnym klientom. Poniżej przedstawiam najczęściej stosowane sposoby motywowania klientów do pracy przez trenerów personalnych.

Motywacja do treningu, czyli budowanie relacji trener-podopieczny

Dla wielu klientów sam fakt regularnego spotykania się na sali treningowej z trenerem jest już wystarczająco motywującym aspektem. Dla większości osób będzie to stały punkt w ich kalendarzu, którego bardzo często nie będą mogli się po prostu doczekać. Sam jako trener spotykałem się z sytuacjami, gdzie podopieczny w ciągu tygodnia nie jest w stanie przez swoje zaangażowanie zrobić dosłownie nic, jednak na sali treningowej daje z siebie absolutne maksimum, po prostu z powodu współpracy z Trenerem.

 

Regularne kontrolowanie wagi i obwodów ciała zwiększa motywację do treningu

Cotygodniowe pomiary ciała oraz sprawdzanie aktualnej wagi jest dla dużej ilości bardzo ważnym czynnikiem motywującym. To właśnie ten moment kiedy klient widzi na wadze 0,5 kg mniej oraz widzi kilka mniej centymetrów w obwodach swojego ciała, generuje największe emocje podczas całego procesu.

Stała kontrola jadłospisu klienta

Stałe przypominanie klientom o kontrolowaniu ilości spożywanego jedzenia jest kluczem do końcowego sukcesu danej osoby. Celem nie jest to by krytykować kogokolwiek za ewentualne grzechy popełnione podczas ostatniego weekendu, ale przypominanie danej osobie o tym, w którym kierunku powinien zmierzać cały proces.

 

Komunikaty słowne podczas treningu

To coś, z czym prawdopodobnie najbardziej kojarzy się praca trenera personalnego. Poznałem mnóstwo osób, które po prostu świadomie potrzebują, by w danym konkretnie momencie powiedzieć im odpowiedni i solidny komunikat. Najczęściej są to informacje na temat tego, ile powtórzeń dana osoba jeszcze powinna wykonać, by złapała oddech, by przypomniała sobie, w jakim w ogóle celu znajduje się na sali treningowej oraz by się nie poddawała.

 

Trenerzy wykorzystują różne techniki do budowania odpowiedniego poziomu motywacji u klienta. Na niektórych klientów bardzo skuteczne będzie regularne sprawdzanie wagi lub pomiarów ciała, na innych zadziała ciągłe przypominanie o tym, by dawali z siebie coraz więcej i by próbowali pokonywać swoją strefę komfortu. Do innej grupy będą trafiać komentarze na temat tego, że regularne ćwiczenia fizyczne są dobre dla ich zdrowia, a do innej grupy trafią komentarze przypominające o tym, że muszą ćwiczyć, by pozbyć się bólu w danym obszarze ciała. Każdy z nas jest inny i każdemu będą pasować zupełnie inne metody, dlatego właśnie polecam solidnie przyłożyć się do poszukiwania odpowiedniego dla siebie trenera. Jak takiego wybrać? W sytuacji gdy nic nie wiemy o naszym potencjalnym trenerze — warto byłoby poczytać, chociażby opinie na jego temat w internecie i sprawdzić jak wypowiadają się o jego metodach inne osoby.

Autor: Przemek Bieluch

Kliknij i oceń
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.