Czy trenować na wakacjach?

Czy trenować na wakacjach?

Letni klimat już powoli dobiega końca, natomiast wiele osób jeszcze nie wybrało się na urlop.  Poza tym temat treningu na wakacjach będzie zawsze aktualny, ponieważ odnosi się do każdego wolnego czasu. Zatem, czy trenować na wakacjach? To zależy. Możemy się skupić na zwiedzaniu i robieniu innych fajnych rzeczy poza treningiem. Każdy ma inny sposób na wypoczywanie i nie zawsze na siłę spędzanie aktywnie czasu będzie dobrym rozwiązaniem.

czy trenować na wakacjach

Jak efektywnie wykorzystać urlop?

Jeżeli rozważysz scenariusz, w którym na wakacjach masz dużą aktywność, czyli chodzenie i zwiedzanie, spokojnie możesz nabić nawet 15-20 tys. kroków i tego nie odczuć. Pływanie, wspinanie, gra w siatkówkę — te aktywności spowodują, że cały czas będziesz bodźcować swoje ciało nawet bez treningu siłowego. Dzięki temu głowa może odpocząć i wrócisz ze świeżą energią na salę treningową.

Inny scenariusz jest taki, że sposobem na wypoczęcie jest leżenie i czytanie na plaży – to też jest dobra metoda. Bardzo często oprócz treningu prowadzimy życie osobiste i zawodowe. Nie zawsze zmuszanie się do aktywności będzie optymalne, a wakacje są po to, żeby je spędzać w miły sposób. Jednak jeśli jesteś na redukcji i przechodzisz przez proces wdrażania zdrowych nawyków, to zasugerowałabym robienie minimum. Co to znaczy? Wykonuj codziennie 5-10 min rozciągania, mobilizowania lub treningu. Wybierz element, który lubisz. Staraj się przeciągać się i zmieniać pozycje w ciągu dnia. Jeżeli jakaś aktywność Cię zainteresuje, to spróbuj. Oczywiście nic na siłę. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz przerwy od aktywności, to odpuść.

Kolejna opcja, którą możesz rozważyć na wakacjach, to po prostu zawarcie w planie dnia i tygodnia treningu. Wiele hoteli oferuje w pakiecie siłownię. Jeżeli nie masz takiej opcji, to możesz wziąć ze sobą gumy oporowe (mini i power band). Zajmują niewiele miejsca, a dzięki nim wykonasz naprawdę fajny trening w hotelowym pokoju lub na zewnątrz. Możesz też wykonać trening bez żadnego sprzętu. 30-60 minut wystarczy, zwłaszcza jeżeli przed tobą będzie cały dzień zwiedzania.

 

Jakie ćwiczenia będą się sprawdzać, jeżeli nie mamy sprzętu?

Wszystkie ćwiczenia wielostawowe, które angażują naraz dużo partii mięśniowych. Różnego rodzaju podskoki i skakanie. Wszystkie wariacje planka.

Przykładowe ćwiczenia:

  • przysiad z masą własnego ciała
  • martwy ciąg jednonóż
  • pompka
  • wykroki, zakroki
  • przysiad jednonóż na krzesło
  • wiosłowanie w opadzie tułowia, jeżeli mamy ze sobą gumy oporowe
  • wyskoki, przeskoki boczne, skakanka
  • burpee
  • plank z unoszeniem rąk, nóg
  • plank boczny, z odwodzeniem nogi, rotacją itd.

Oprócz tego możesz wykonać aktywne rozciąganie, mobilizację i popracować nad swoją gibkością.

jak trenować na wakacjach

Podsumowanie

W treningu na wakacjach najważniejszy jest balans. Jeżeli nie chcesz wykonywać żadnej aktywności, ale chcesz zadbać o kondycję ciała – zrób krótkie sesje rozciągania. Chcesz próbować innych aktywności? Próbuj, to jest najlepszy czas. Chcesz dalej trenować według planu – oczywiście zrób to. Urlop jest dla Ciebie i to Ty masz się czuć dobrze w trakcie.

 

Autorka: Karolina Janelt

Kliknij i oceń
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.