Jak niedobór snu wpływa na regenerację?

Jak niedobór snu wpływa na regenerację?

Jesteś stałym bywalcem na siłowni oraz osobą dbającą o odpowiednią jakość i ilość jedzenia? Szukasz kolejnego elementu fitnessowej układanki, by móc rozwijać swoje ciało? Wydaje Ci się, że robisz wszystko, jak należy, a mimo to nie masz zadowalającego Cię progresu? Nie ignoruj regeneracji! Badania pokazują, że osoby, które regularnie uprawiają sport i śpią mniej niż 7 godzin, są bardziej narażone na kontuzje, a dodatkowo spalają mniej tkanki tłuszczowej, niż osoby śpiące od 7 do 9 godzin. Zastanów się, czy sen to nie jest kategoria Twojego życia, którą powinno się poprawić już podczas nadchodzącego wieczora.

jak niedobór snu wpływa na regenerację

Niedobór snu, a regeneracja

Każdy z nas jest inny i każdy z nas potrzebuje innej ilości snu. Dla jednych w pełni satysfakcjonujące będzie spanie 6,5 godziny, ale inni będą czuli się lepiej dopiero po 8 przespanych godzinach. Sam musisz ocenić, ile dokładnie snu potrzebujesz. Nie kieruj się jednak zasadą, że szkoda Ci czasu na spanie! Twoje ciało, by móc się prawidłowo rozwijać, potrzebuje także odpoczynku. Warto zwrócić uwagę na to, że świetnym rozwiązaniem będą też drzemki w ciągu dnia, tak by Twoje ciało nabrało więcej energii do dalszego funkcjonowania. Bezsensowne skracanie snu poprzez przesiadywanie przed ekranem telewizora lub telefonu paradoksalnie może stanowić jedną z głównych przyczyn problemów na siłowni. Niedobór snu prowadzi również do problemów hormonalnych takich jak spadki poziomu testosteronu, zwiększenie kortyzolu oraz zwiększenie odczuwanego przez nas głodu!

Jak zadbać o jakość snu?

Jeśli zależy Ci na tym, by poprawić swoje wyniki i sprawić by Twoja sylwetka prezentowała się lepiej — zacznij się wysypiać. Wywietrz swój pokój i kontroluj w nim poziom światła. Im ciemniej, tym lepiej! Z własnego doświadczenia wiem, że odłożenie telefonu na 40-60 minut przed snem jest świetnym zabiegiem poprawiającym jakość i długość naszego snu. Scrollowanie Facebooka, TikToka czy Instagrama nie przyniesie Ci żadnych dodatkowych wartości, a może znacząco zaburzyć Twój sen, przez emisję światła niebieskiego. Tak samo jest z oglądaniem kolejnego odcinka ulubionego serialu. To bezpośrednio przekłada się na kolejną godzinę regeneracji mniej. Ostatnim czynnikiem, który w zły sposób wpływa na jakość snu, jest kofeina. Odstawienie jej nawet na 6 godzin przed snem będzie bardzo dobrym krokiem. Polecam również bezpośrednio przed snem nie wykonywać bardzo ciężkich treningów, ponieważ będzie to dodatkowy czynnik stresujący dla Twojego organizmu.

sen - najbardziej niedoceniany suplement

Sen — najbardziej niedoceniany suplement

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że chcesz wyglądać lepiej, czy też dźwigać więcej. Sen jest tutaj kluczowy, dlatego niech stanie się on Twoim priorytetem. Możesz się zdziwić, kiedy zobaczysz, jak bardzo ważnym elementem sportowej układanki jest sen. Jeśli dbasz już o to, jak się odżywiasz oraz odpowiednio ciężko trenujesz, to zapewnienie odpowiedniej jakości i ilości snu jest niezbędne dla optymalizacji Twoich wyników sylwetkowych i siłowych. Jeśli chcesz trenować na 100%, musisz odpoczywać na 100%.

Najważniejsze co chciałbym, żebyś zapamiętał z tego wpisu, jest to, że snu nie zastąpisz żadnym suplementem! Żadna pigułka czy proszek nie zniweluje niedoboru w tak ważnym polu, jakim jest odpowiednia ilość snu, adekwatna do tego ile w rzeczywistości potrzebuje Twój organizm.

 

Autor: Przemek Bieluch

Kliknij i oceń
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.