Długość treningu – ile powinien trwać trening personalny?

Długość treningu – ile powinien trwać trening personalny?

W dzisiejszym wpisie poruszę temat, o który jestem pytany średnio kilkanaście razy w ciągu jednego tygodnia. W dobie dzisiejszych ,,szybkich czasów” większość osób szuka magicznych rozwiązań, które jak najniższym kosztem dadzą jak najlepsze rezultaty. O ile w życiu prywatnym czy zawodowym takie działania mają sens, to w trybie kształtowania sylwetki już nie. Proces kształtowania swojego ciała i zwiększania swojej siły to coś, na co trzeba poświęcić, chociażby te kilkanaście godzin w skali tygodnia, wliczając w to przyjazd na siłownię, treningi, powrót z treningu do domu oraz przygotowywanie wszystkich potrzebnych posiłków. Jako osoba, która zajmuje się treningiem siłowym od kilku lat, proponuję już na starcie wyjść z założenia, by nie robić wszystkiego po jak najniższej linii oporu i nie szukać szybkich rozwiązań. Zaoszczędzi to Wam dużo rozczarowań i stresu w tym i tak dość trudnym procesie.

Ile powinien trwać trening personalny?

 Zatem ile powinien trwać trening personalny?

Praca z Trenerem Personalnym na siłowni lub w studiu treningu personalnego ma to do siebie, że wspólny czas powinien być maksymalnie wykorzystany, by uzyskać jak najbardziej zadowalające wyniki w zależności od naszego celu. Warto powiedzieć, że bardzo ważne jest to, co jest ogólnym celem podczas pracy z trenerem. Zupełnie inaczej będzie wyglądał trening personalny, jeśli naszym celem jest rozbudowa sylwetki i zupełnie inaczej, jeśli celujemy w zwiększenie siły maksymalnej w poszczególnych ćwiczeniach. Największą różnicę będą tu stanowić używane do tego obciążenia oraz czas przerw między poszczególnymi seriami. W przypadku budowania siły możemy spodziewać się dłuższych przerw między seriami, które będą trwały od 3 do nawet 5 minut. W przypadku treningu sylwetkowego wykonamy dużo więcej ćwiczeń, a średni czas przerw między seriami będzie wynosił od minimalnie 2 do maksymalnie 3 minut. Przed częścią główną będzie miała również miejsce rozgrzewka, która zazwyczaj trwa od 5 do 10 minut. Jeśli dodatkowo naszym celem jest utrata tkanki tłuszczowej to zapewne pojawi się także element treningu cardio po treningu personalnym, co przełoży się na kilkanaście minut dodatkowego wysiłku.

Te elementy przekładają się na to, że trening Personalny zazwyczaj trwa od 60 minut do nawet 75 minut. W najczęstszych przypadkach jest to dokładnie godzina. Wszystko dlatego, by na początku fitnesowej drogi nie obciążać naszego ciała zbyt mocno i by zostawić sobie przestrzeń do zwiększania odczuwalnego bodźca. Osobiście uważam jednak, że nie powinniśmy przywiązywać uwagi do tego, ile czasu spędzamy na siłowni, tylko do tego co mamy na niej zrobić. Kilkanaście minut dłuższego treningu nie wpłynie negatywnie na uzyskiwane przez Was efekty, a może nawet działać na Waszą korzyść. Trening Personalny powinien zostać ułożony przez Waszego Trenera w taki sposób, by zostały zrealizowane wszystkie założenia danej jednostki.

 

Autor: Przemek Bieluch

Kliknij i oceń
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.