Twój koszyk jest obecnie pusty!
23 lut Jak przygotować się do pierwszego treningu z trenerem?
Jak przygotować się do pierwszego treningu z trenerem personalnym? Taki trening zazwyczaj nie przypomina standardowego spotkania. Może go poprzedzać rozmowa (w ramach konsultacji), na której trener będzie chciał się dowiedzieć nieco informacji na temat zdrowia, dotychczasowej aktywności, ewentualnych wskazań i przeciwwskazań do wysiłku fizycznego. Trener jest tam dla Ciebie, więc zastanów się, czy chcesz o coś go zapytać. Pamiętaj; w razie wątpliwości — zawsze pytaj.
Możesz przygotować zalecenia lub wskazówki od lekarza, lub fizjoterapeuty, jeśli jesteś po urazie lub masz inne dolegliwości wpływające na aktywność fizyczną. Pierwszy trening w ramach konsultacji będzie się składać z prostych ćwiczeń, które mają pokazać trenerowi, w jakiej kondycji jest ciało. Niejednokrotnie potrzebne są też dodatkowe testy, by sprawdzić, nad czym należy pracować w przyszłości. Trener wyciąga wtedy wnioski, zapisuje przemyślenia, by następnie działać już z gotowym planem treningowym. Na pierwszych 2-3 spotkaniach do planu mogą być wprowadzane korekty tak, aby w stu procentach dopasować założenia.
Zatem jak przygotować się do pierwszego treningu z trenerem personalnym?
Przede wszystkim pamiętaj, aby zabrać ze sobą:
- wygodne sportowe ubranie
- wygodne wymienne obuwie sportowe i skarpetki — być może pierwszy trening będzie na boso
- ręcznik
- woda
Po odhaczeniu powyższych punktów możemy zaczynać trening z trenerem. Pierwszy obejmuje naukę rozgrzewki. Rozgrzewka może być dłuższa niż standardowa, być może pojawią się nowe elementy (zwłaszcza jeżeli dotychczas osoba nie miała do czynienia z treningiem). Czasami też okazuje się, że ktoś potrzebuje trochę więcej czasu, by być gotowym.
Po rozgrzewce zaczyna się blok ćwiczeń głównych. Trener kieruje się wnioskami i zaleceniami z konsultacji. Plan powinien zawierać ćwiczenia dostosowane do poziomu zaawansowania osoby trenującej, nie za trudny, ale też powinien angażować trenującego. Szczegóły planu zależą od celów i aktualnych możliwości. Zazwyczaj na pierwszym spotkaniu serie trwają dłużej, między innymi dlatego, że należy dodać czas na objaśnianie danych ćwiczeń.
W trakcie pierwszego treningu trzeba dać sobie czas na zapoznanie się z ruchem. Układ nerwowy potrzebuje przynajmniej trzech serii, aby „zakodować” nowy schemat. Nie należy wpadać w irytację, jeżeli jakieś ćwiczenie na pierwszym spotkaniu nie wyjdzie lub będzie trudniejsze, niż się wydawało. Zapewniam; na kolejnym spotkaniu będzie dużo lepiej!
Przygotowanie do pierwszego treningu z trenerem powinno obejmować dobre nastawienie. Jeśli chodzi o fizyczność, to właśnie nad tym pracuje się z trenerem. Trener przeprowadzi przez proces tak, aby osoba trenująca czuła się swobodnie i była pewna tego, co robi, bez lęku.
W końcowym etapie treningu może pojawić się element relaksu, ćwiczenia oddechowe lub czasami rozciąganie, aby uspokoić układ nerwowy, układ krążeniowo-oddechowy i mental. W zależności od celu i możliwości może pojawić się sesja kardio na bieżni lub rowerku albo innym sprzęcie. Nie jest to stały element i wszystko zależy od ustaleń z trenerem oraz potrzeb trenującego.
A jak się przygotować do samotnego pierwszego treningu?
Oczywiście zabieramy wszystkie niezbędne rzeczy, które wypisałam wcześniej (weź ze sobą kłódkę do szafki, czasami siłownie mają tylko taką możliwość zamknięcia). Do pierwszego treningu należy przygotować się wcześniej w kontekście doboru ćwiczeń.
Zacznij od wyszukania podstawowych wzorców ruchowych i spróbuj je wykonać z masą własnego ciała. Nie zapomnij o rozgrzewce. Zrób zdjęcia lub zapisz sobie ćwiczenia, które chcesz zrobić w kolejności, żeby nie obawiać się, że nie wiesz, co robisz na siłowni.
Jak ja zaplanowałabym pierwszy trening na siłowni? Poniżej przedstawiam swoją propozycję:
- Zacznij trening od 5 do 10 min marszu na bieżni.
- Zrób rozgrzewkę, która będzie obejmować rozruch całego ciała.
- Przygotuj w domu 3-5 ćwiczeń, które chcesz spróbować wykonać.
- Pierwsze ćwiczenia powinny być proste, zobacz podstawowe wzorce ruchowe.
- Pierwszy trening nie ma być męczący, poruszaj się, poczuj się swobodnie i przede wszystkim zdobądź więcej informacji, jak trenować. Ciężkie treningi przyjdą z czasem, ciesz się procesem, żeby jak najdłużej utrzymać rutynę. Tak, żeby ruch stał się stałym elementem życia, a nie przykrym elementem.
- Nie zrażaj się, pierwsze kroki w treningu mogą być ciężkie, ale pamiętaj; zawsze możesz zgłosić się po pomoc do trenera.
Autorka: Karolina Janelt
Sorry, the comment form is closed at this time.